ÖRNEK DEMO'DUR. SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Sayın üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


Mehmet Demir vefat etmiştir ailesine sabır yakınlarına başsağlığı dileriz.


Önümüzdeki hafta Ahmet oğlu Mert Yılmaz evlenecektir tüm hemşerilerimizi düğüne bekleriz.


Deneme duyuru deneme deneme deneme duyuru


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,8805   32,9398
EURO 35,7444   35,8088
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tekin
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
İlçemiz Hakkında


Ilçe merkezi çok eski bir yerlesim yeri olmasina ragmen simdiki yerine 1700 lü yillarda yerlestigi bilinmektedir. Bu tarihlerde adini aldigi sehrin kuzey batisindaki tepenin çevresinde toplanan köyler Boztepe’yi olusturmustur. Bu köyler Çanakçi,Kizmelik, Dagmezari,Köçekli  Özlü Eski Boztepe ve Cevizbagidir. Bundan sonra sürekli olarak büyüyen Boztepe 1938 depreminde oldukça büyük zarar görmüs, gelismesi bir süre duraklamistir. 1950 li yillarda yeniden gelismeye baslayan Boztepe 1960 yilinda  belediyenin kurulmasiyla kasaba olmustur.

 

Belediye kurulduktan sonra sürekli gelisen ve sehirlesen Boztepe 09.05.1990 tarihinde kabul edilip 30.05.1990 tarihinde yürürlüge giren 3644 Sayili 130 Ilçe kurulmasi hakkindaki kanun ile Ilçe olmustur. Bir Kasaba ile 13 köyü bünyesine alarak 2 Eylül 1991 tarihinde fiilen faaliyete geçmistir.

 

 

COGRAFI YAPISI

39 16 kuzey enlemi ile 34 22 dogu boylami arasinda yer alir.Ilimizin kuzey dogusunda  yer alir.Denizden1220 myükseklikte olan Boztepe’nin yüzölçümü562 kmtoplam nüfusu ise 6.706 dur.Toplam nüfusun 3.203 u ilçe merkezinde 3.503 u ise köylerde yasamaktadir.09.05.1990 tarihinde  ilçe olan Boztepe’ nin  1 kasabasi 13 köyü vardir.Boztepe ilçemiz Kirsehir’e 15 km uzakliktadir.

     

Genis bir plato üzerinde kurulan  Boztepe  topraklarinin önemli bir kismini Malya Ovasi kaplamaktadir.Seyfe Gölünde itibaren yükselti kuzey ve batiya dogru düzenli bir sekilde artmaktadir.Seyfe pinarlari disinda önemli bir akarsu yoktur.         Ilçenin tamaminda Tersiyer döneminin izlerini tasiyan Pliosen yasli çökeller tarafindan örtülmüstür.ilçenin güneyinde ise azda olsa Kirsehir masifine ait paleozoik arazi yer kaplamaktadir.

    

Ilçede iklim karasal iklim olup yaz aylarinda tropikal hava kütlerinin etkisi ile artan sicakliklar kis aylarinda polar hava kütlesinin etkisi ile düsmektedir.Yükseltinin biraz fazla olmasi nedeni ile kar örtüsünün yerde kalma süresi Kirsehir’e göre  daha fazladir. Yillik yagisin dagilimina bakildigi zaman nisan ve mayis aylarinda yagisin arttigi görülmüstür. Kuraklik ve insan faktörünün etkisi ile orman örtüsü yok olmus  ot formasyonuna ait Antropojen Step örtüsü genis alanlarda varligini devam ettirmistir..

   

Ilçede geçim kaynagi tarim ve hayvanciliga dayalidir.Özellikle son yillarda kurulan modern mandiralar hayvanciliga olan ilgiyi artirmistir. Ilçemizde Malya Devlet Isletme Müdürlügüne ait 400 kmalanda kurulu olan çiftlikte modern tarim usulleri ile üretim yapilmaktadir. Ilçede küçük bir sanayi sitesi bölge insanin ihtiyacina cevap vermektedir.

 

EKONOMIK DURUM

Ilçemizin ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayanmaktadir. Ilçe  yaklasik 25.500 dekar sulanabilir araziye sahip olmasina ragmen teknolojinin yetersizligi nedeniyle yeterli sulama yapilamadigindan verim oldukça düsüktür.Istenilen verim alinamamaktadir.

 

Merkezde ahir hayvanciligi mera hayvanciligina göre daha gelismistir. Sigir yetistiriciligi bakimindan  ahir hayvanciligi agirlikli durumda iken küçükbas hayvanlar yazin mera da, kisin agillarda konaklamaktadir. Köylerimizde ise büyük ve küçükbas hayvan yetistiriciligi mera ya dayanmaktadir. Büyükbas hayvancilikta ilçe merkezinde safkan esmer ve yerli kara sayisi esit durumda iken son zamanlarda kültür irklari yerli karaya nazaran artis göstermistir. Bunun baslica nedeni ise kültür irklarinin süt veriminin yüksek olmasidir.


Ilçemizde küçük sanayi sitesi, esnaf tesebbüsleri ve yurt disindaki sayilari azin sinmayacak isçilerin getirdigi dövizler Ilçe ekonomisinin bir diger boyutunu olusturmaktadir. Yeralti suyu yönünde oldukça zengin olan Ilçemizde bu sularin kullanima açilmasi ve isçi döviz girdilerinin yatirima yönlendirilmesi halinde ilçede teknolojiye dayali tarimda verimin yükselecegi gibi vatandaslarinda refah düzeylerinde artis olacaktir.

 

 

IDARI YAPI

 

MAL MÜDÜRLÜGÜ

Mal Müdürlügü Mülkiyeti Özel Idareye ait binada hizmet vermektedir. Tahakkuk-Tahsilat, Muhasebe ve Milli Emlak Servisleri bulunmaktadir.

Ilçemizde T.C. Ziraat Bankasi subesi toplam 8 personel ile hizmet vermektedir. Ayrica l Adet Tarim Kredi Kooperatifi bulunmaktadir. T.M.O. subesi kapatilmis olup su an 1 bekçi bulunmaktadir. Hasat döneminde alimlar yapmak üzere Il Merkezinden görevlendirilecek personel vasitasiyla hizmet yürütülecektir.     

  

DIN HIZMETLERI

Ilçe Müftülügü Mülkiyeti Diyanet Vakfina ait binada hizmet vermektedir.  Ilçe merkezinde 5, Karacaören Kasabasinda 2, Köylerde 15 olmak üzere 22 adet kadrolu Cami bulunmaktadir. Ilçe merkezinde ayrica l adet Kur’ an kursu bulunmaktadir. Bu camilerde toplam 18 Imam-Hatip, 1 vekil Imam-Hatip, 1 Müezzin-Kayyim  1 Kur’ an kursu ögretmeni olmak üzere 21 din görevlisi hizmet vermektedir. Kur’ an kursundan Haziran döneminde toplam 65 kursiyer mezun olmustur. Din hizmetleri yönünden her hangi bir sikinti bulunmamaktadir.

 

EMNIYET VE ASAYIS

Ilçemizde Emniyet Amirligi bulunmakta olup 1 adet Emniyet Amiri, 1 adet Komiser, 10 adet Polis Memuru ile asayis isleri ilçe emniyet amirligi tarafindan saglanmaktadir.

Ilçe Jandarma Komutanligi 1994 yilinda kurulmus, 4 astsubay, 3 uzman çavus, ve 20 erbas ve er bulunmaktadir. Kendilerine ait binada hizmet vermekte olup Ilçemizde emniyet ve asayis yönünde  bir problem yoktur.                                                                                                                             

Ilçemizde 1 Boztepe Çalisanlari ve Dayanisma Lokali, 5 ruhsatli kahvehane, Karacaören Kasabasinda 1 ruhsatli kahvehane, Yeni doganli 2,  Uzun pinar 1, Çamalak 1, Çevirme 1, Harmanalti 1 ve Eskidoganli Köylerinde 2’er ruhsatli kahvehane olmak üzere toplam 15 adet açilmasi izine bagli ruhsatli yerler faal olarak çalismaktadir.  

 

KANALIZASYON VE IÇME SUYU

Ilçemiz merkez ile kasaba ve köylerimizde kanalizasyon sistemi yoktur. Ilçemize bagli kasaba ve köylerinde içme ve kullanma suyu sebekeli sistemdir. Ilçenin içme suyu ihtiyaci 2 adet derin kuyu ile Ceviz bagi mevkiinde bulunan cazibeli kapitaj suyundan karsilanmaktadir. 2 adet su deposu mevcut olup içme suyu ihtiyaci bulunmamaktadir.  

 

ENERJI DURUMU 

Ilçemiz merkez ile kasaba ve köylerimizin elektrikleri mevcut olup, enerji hususunda herhangi bir problem yoktur.

Aidat Borcu Sorgulama
Ziyaretçi Sayacı
Bugün: 17
Dün: 13
Toplam: 1583

 

© Copyright 2024  V4.5 Tüm Hakları Saklıdır.

Hazır Dernek SitesiTop